Blog - ważne informacje dla pracodawcy

Pomysły na biznes

20.03.2018

Brak obywatelstwa polskiego nie stanowi dla obcokrajowca bariery w kwestii prowadzenia własnego biznesu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie znaczy to również, że każdy cudzoziemiec może zostać przedsiębiorcą w naszym kraju. Jakie warunki należy zatem spełnić, aby prowadzić legalny biznes?

Nie każdy cudzoziemiec może zostać przedsiębiorcą w Polsce

W Polsce przedsiębiorcą może zostać cudzoziemiec, który należy do grupy:

 

— obywateli Unii Europejskiej,

— członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),

— członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),

— obywateli innych państw niż wyżej wymienionych, po spełnieniu określonych wymagań.

Warto pamiętać, że przedsiębiorca zagraniczny, który chce założyć jedną z wymienionych wyżej spółek w Polsce, nie musi posiadać prawa do pobytu w kraju – jego fizyczna obecność jako właściciela firmy nie jest wymagana. Taka osoba może po prostu zarejestrować firmę za pomocą Internetu.

Kiedy jednak cudzoziemiec planuje wykonywać w swojej firmie określoną pracę, obowiązkowo musi uzyskać:

  • zezwolenie na pracę na określonym stanowisku (np. kierownika, dyrektora)\ oraz
  • podstawę do pobytu w Polsce (np. wizę, kartę pobytu).

Wraz z rosnącym napływem obywateli Ukrainy do Polski rośnie liczba przedsiębiorstw zakładanych przez naszych sąsiadów nad Wisłą. Część z nich to innowacyjne biznesy, z usług których korzysta wiele podmiotów na całym świecie. W Polsce, według szacunków, mieszka już ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy. Przyjęło się, że  z reguły pracują oni za nie duże pieniądze , wykonując najprostsze prace takie jak sprzątanie. Jednak nic bardziej mylnego. Liczba rejestracji działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy stale wzrasta.

⇐ Pomysły na biznes ⇒

Nie zawsze założenie firmy wymaga dużych nakładów i wyrafinowanych umiejętności. Ważne są dobre, niekonwencjonalne pomysły. Maks Group proponuje kilkadziesiąt takich, które już Świetnie się sprawdzają i mogą być kontynuowane, oraz zupełnie nowe, ale z wielkimi szansami na sukces.

Każdy pomysł wiąże się z innym poziomem ryzyka, stąd niektóre z nich łatwiej wcielić w życie i zdobyć na nie kredyty, w innych wypadkach trudniej. Każdy wymaga innych nakładów inwestycyjnych, dlatego pogrupowaliśmy je w zależności od wielkości kapitału startowego.

Powiedzenie o pieniądzach leżących na ulicy wciąż jednak w Polsce ma rację bytu.

>> Sklepy ze zdrową żywnością

>> Rower na telefon

>> Odnawianie mebli

>> Uruchomienie hot spota

>> Agencje niań i opiekunek

>> Agencja pracy

>> Parkingi osiedlowe

>> Agencja pocztowa

>> Usługi budowlane

>> Kawiarenka internetowa ze sklepem

>> Fotografia da zarobić

>> Wojna z graffiti

>> Sprzedaż odzieży roboczej

>> Biznes w dekoracjach

>> Salon  i usługi fryzjerskie

>> Usługi dla zwierząt

>> Pralnie samoobsługowe

Każdy dobrze przemyślany biznes ma szansę przynosić niemałe zyski, pod warunkiem że jest dobrze zareklamowany – jest to klucz do sukcesu niezależnie od branży. Ale jak stworzyć dobrą, wartościową reklamę, która jednocześnie mieści się w granicach naszego budżetu? „Jedną z najlepiej przyciągających uwagę form reklamowych jest reklama multimedialna. Kreatywność w reklamie tego typu kojarzy się najczęściej z dobrym pomysłem lub zaskakującym wykonaniem.”

Tymczasem trzeba się tym zająć zanim jeszcze ze swoim pomysłem wyjdzie się na rynek. Jeżeli ujawnimy jego istotę to nie ochroni nas ani tajemnica przedsiębiorstwa ani patent. W obu przypadkach taki pomysł musi być zachowany w poufności. Coca Cola do dzisiaj nie ujawniła przecież składu swojego napoju. Generalnie pomysł na biznes możesz chronić metodami darmowymi (np. w oparciu o prawo autorskie) lub płatnymi (zastrzegając pomysł w Urzędzie Patentowym).

Przecież prowadzenie własnej firmy wymaga odpowiedniej wiedzy biznesowej, a meandry księgowości, to już obszar, który dla wielu kojarzy się raczej z naukami tajemnymi… Pomysł na biznes to pierwczy krok do własnej firmy. To od pomysłu zaczyna się biznes. A gdy znajdziesz już idealny pomysł dla siebie, należy opracować model biznesowy i biznesplan jeśli starasz się pozyskać finansowanie zewnętrzne.